play

 

Song študentov SOŠ drevárskej     

 

 

 

 

 

Maturant našej školy reprezentoval Slovensko

Martin Benko, žiak IV.A našej školy, študuje v odbore mechanik počítačových sietí. Má individuálny študijný plán, pretože okrem školy sa intenzívne venuje aj hokeju. V tejto sezóne hral za klub Vlci Žilina, predtým pôsobil tri roky vo Švédsku.

V uplynulých dňoch najskôr reprezentoval Slovensko na medzinárodnom turnaji hráčov do 20 rokov v Poprade (12. – 16. apríla) a po jeho skončení hneď v utorok 18.4. absolvoval praktické maturitné skúšky.

Martin je príkladom, že škola i šport na vysokej úrovni sa dajú skĺbiť. Ponúkame vám jeho skúsenosť.

K medzinárodného turnaju povedal: „Tento turnaj mal kvalitné obsadenie. Je to vlastne príprava pred majstrovstvami sveta juniorov vo Švédsku. Našimi súpermi boli Švajčiari, Fíni, Švédi a Česi. Tieto zápasy mali iný level, na aký som zvyknutý. Všetko je tu oveľa rýchlejšie. V úvodnom zápase sme porazili Švajčiarsko 4:2. Na druhý deň sme prehrali s Fínskom 0:5. Po dni voľna, počas ktorého sme mali dva ľahké tréningy a regeneráciu v Aquacity, sme na ďalší deň prehrali so Švédskom 3:5. Pre mňa to bol veľmi špeciálny zápas, kde som hral vlastne proti niektorým mojim bývalým spoluhráčom. Švédi mali zapracovaných jedenásť hráčov, ktorí boli minulý rok draftovaní do NHL. Posledný deň sme vyhrali s Českom 3:0. Celkovo sme obsadili tretie miesto. Na tento zážitok nikdy nezabudnem a budem sa snažiť vybojovať si miestenku na majstrovstvá.“

Pôsobenie vo Švédsku

Do Švédska som odišiel, keď som mal 15 rokov. Skončil som základnú školu a v septembri som nastupoval na strednú školu. Počas prázdnin som absolvoval hokejový kemp vo Švédsku a klub prejavil o mňa záujem. Podpísali so mnou zmluvu na tri roky. A čo škola? Musel som požiadať o individuálne štúdium. Nevedel som si predstaviť, ako budem zvládať hokej a školu. Nakoľko som odcestoval do Švédska ešte začiatkom augusta, nenastúpil som ani do prvého ročníka. Bolo to pre mňa veľmi ťažké. Nepoznal som svojich spolužiakov, učiteľov ani triednu učiteľku. Veľakrát som si kládol otázku, čo bude so mnou? Zvládnem náročné tréningy, učivo bez vysvetlenia, život v cudzej krajine, kde som nepočul svoj materinský jazyk, ale cudzí a pre mňa neznámy jazyk. Moja rodina ma neustále podporovala a povzbudzovala.

Ako si zvládal školu na diaľku popri hokeji?

Absolvovať prvé písomné a ústne skúšky bolo pre mňa veľmi ťažké. Bol som v šoku z učiva, ktoré som sa mal naučiť. Všetko sa mi plietlo, mal som z toho všetkého guláš. Stredná odborná škola, už len z názvu mi bolo zle, samé odborné predmety, s ktorými som sa nestretol, nepočul som ich názvy. Nakoniec som zvládol učivo prvého ročníka s odretými ušami a slzami v očiach. Veľmi rýchlo ušiel náročný a ťažký prvý rok pôsobenia vo Švédsku. Druhý a tretí ročník bol pre mňa už oveľa ľahší, pretože bol covid a skúšky boli onlain. Mohol som sa pripájať na vyučovanie prostredníctvom internetu a postupne spoznávať spolužiakov a učiteľov. Tento štýl učenia mi vyhovoval a oveľa ľahšie som zvládal skúšky, bez obáv a stresu.

Úroveň mládežníckeho hokeja bola na vyššej úrovni ako u nás. Trénovali sme dvakrát denne, mávali sme aj školské tréningy.

Koľkokrát za rok si sa dostal domov na Slovensko?

Domov som chodil dvakrát do roka alebo len raz, podľa potreby klubu.

Ako bolo pôsobenie vo Švédsku finančne náročne?

Veľmi náročné na financie i napriek tomu, že klub mi hradil polovicu nákladov. Prvý rok som býval vo švédskej rodine, aby som sa zdokonalil v cudzom jazyku. Vedel som len čiastočne po anglicky a po švédsky ani slovo. Rodina, u ktorej som býval mala syna, ktorý chodil spolu so mnou na tréningy, bol rovnako starý ako ja. Druhý a tretí rok som už býval samostatne v jednoizbovom byte. Bol som odkázaný sám na seba, musel som sa učiť aj po švédsky . Naučil som sa variť, prať, žehliť, nakupovať a šetrne zaobchádzať s financiami. Ceny potravín v porovnaní s našimi boli vysoké.

Tvoje odporúčanie pre hráčov , ktorí sa chcú vydať na podobnú cestu ako ty?

Ja som sa vrátil na Slovensko z toho dôvodu, že chcem ukončiť strednú školu, urobiť maturitu a pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Ak sa mi to podarí, chcel by som ísť do zahraničia, skúsiť Ameriku alebo Kanadu. Odporúčam aj iným hráčom hokejový život. Získať skúsenosti, poznať iný svet, život ľudí v ňom, získať nových kamarátov. Naučiť sa nový trendový štýl hokeja, zdokonaliť sa v jazyku.

benko

 Martin na ľade v súboji so švédskym súperom a spolu s celým tímom v strede dolného radu nad hlavou ležiaceho brankára.

benko1